Middagsmeny

Blå Elefanten

Middagsmeny hos Blå Elefanten
  
072-985 04 71
  
E-post 
  
Webbplats 

Blå Elefanten

Välkommen till Blå Elefanten, där middagen är en hyllning till svenska smaker i sin renaste form. Här serverar vi vällagad mat med säsongens bästa råvaror och ett genuint hantverk bakom varje tallrik. Menyn förändras med årstiderna vilket gör varje besök till en ny smakresa. Vinerna kommer bland annat från våra grannar och är noggrant utvalda för att lyfta varje rätt. På Blå Elefanten skippar vi allt onödigt och fokuserar på det som verkligen betyder något. Inget tjafs bara riktigt god mat i en avslappnad miljö. Middag hos oss är enkel att älska och svår att glömma.
Boka bord

Betyg

4,7

Betyget är ett genomsnittligt betyg samlat från ett flertal andra tjänster som samlar in betyg och omdömen om restauranger.

Information

Husmanskost
Kött

Prisklass:

Med reservation för ändringar efter säsong och tillgång. Våra rätter går att få i barnportion till halva priset. Vid eventuella allergier, fråga personalen.

Våra paket

2-Rätters husmanspaket
299 kr
Pannbiff med lök och sedan Crème Brûlée till efterrätt
3-Rätters middagspaket
599 kr
3-rätter utvalda av köket
Svenskt vinpaket
449 kr
3 glas svenska viner som är noggrant utvalda för att mötas med maten. Vinerna kommer bland annat från våra grannar Sandhamnarvin
Alkoholfritt dryckespaket
199 kr
3 glas alkoholfria drycker. Must, cider och juice som harmoniserar med maten

Varmrätter

Pannbiff med lök
229 kr
Stekt pannbiff med lök, kokt potatis, gräddsås, rårörda lingon & pressgurka
Bakad Rödbeta
199 kr
Saltbakad rödbeta serveras med rotselleri och potatispuré, Chevréost och rostad mandel
Fiskgryta
249 kr
Saffransdoftande gryta med lax, torsk och handskalade räkor. Serveras med en klick aioli och smörstekt toast
Veckans husman
179 kr
Varierat utbud av husmanskost varje vecka

Förrätter

Kantarelltartellet
149 kr
Ostgratinerad Tartellet fylld med kantarellstuvning toppad med persilja

Efterrätter

Blodapelsin Float
129 kr
För dig som önskar en lätt och frisk avslutning, går att få alkoholfri för 99:- En kula blodapelsin sorbet fylld med Karl-Fredriks Prosecco
Créme Brûlée
109 kr
Klassisk vaniljpudding med knäckigt täcke

    Taggar: