med vitvinssås, stekta champinjoner och kokt potatis
Stekt falukorv med stuvade makaroner
130 kr
Ketchup och skånsk senap
Onsdag 11/6
Blodkorv
130 kr
med knaprigt bacon och lingonsylt
Kyckling och currygryta
130 kr
med ris
Torsdag 12/6
Svampsoppa
130 kr
med stekt sidfläsk, pannkakor, sylt och grädde
Rimmat fläskbog
130 kr
med rotmos och senapskräm
Fredag 13/6
Dansk fläskestek
130 kr
med gräddsås, rödkål, äpplemos och stekt potatis
Fredagens dessert
Citronfromage med vit chokladgrädde
Lördag 14/6
Lunchstängt
Söndag 15/6
Lunchstängt
Att äta lunch hos oss på Två Kockar på Trintegatan vid Scania i Helsingborg är som att få en smakupplevelse serverad direkt från hjärtat. Varje dag bjuder vi på två rätter, alltid med kärlek och perfektion i varje tugga. Fredrik och Carl-Henrik står i köket och ser till att varje lunch är så vällagad att du vill komma tillbaka redan innan du ens lämnat bordet.
Här får du klassiska smaker med en twist, för vi tror att god mat ska vara både spännande och mättande. Oavsett om du väljer dagens rätt eller det andra alternativet (ja, valet är ditt!) kan vi lova att du inte blir besviken. Vi håller det enkelt, men gör det med stil – och lite humor på köpet.
Maten är så bra att du kanske tror att vi har en hemlig ingrediens – och vi avslöjar inte om det är sant eller inte. Lunchen här är snabb nog för att passa din dag, men smakrik nog att stanna kvar i minnet. Så vad väntar du på? Två Kockar står redo att ge dig dagens bästa stund – välkommen!
Uppskattar du Mat och Mat?
Hjälp dina vänner att upptäcka lunchguiden Mat och Mat